sobota, 29 czerwca 2024

Gdańsk - Filharmonia Bałtycka

 Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Obiekt mieści się na wyspie Ołowianka, w budynkach dawnej miejskiej elektrowni z końca XIX wieku (zabytek). Nad wejściem głównym piękne rozety i flanki. Przemysłowe obiekty elektrowni wybudowała firma Siemens-Halske Aktiengesellschaft w latach 1897–1898.
Wewnątrz sala koncertowa o znakomitej akustyce przystosowana na 1000 miejsc.
Ciekawostka: przed budynkiem utworzono Bursztynową Promenadę Gwiazd czyli aleję słynnych postaci. Zaczęto od ustawienia specjalnej kolumny a w dalszym etapie układano płyty w chodniku z odciskami dłoni znanych artystów z kraju i zagranicy (film, literatura, muzyka, sztuki przeróżne). Można się przymierzyć do odcisków Davida Lynch'a czy Mirosława Baki. Przy okazji pobytu tutaj odszukajcie swoi ulubionych artystów...



Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 857. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine 

sobota, 22 czerwca 2024

Gdańsk - Spichlerze na Ołowiance czyli Panna, Miedź, Oliwski

Wyspa Ołowianka w centrum miasta, zamknięta wodami Motławy i Kanału Stępkarskiego. Stoi tu kilka pięknie odnowionych budynków. Kiedyś okolica tętniąca handlem, dzisiaj głośna gwarem turystów i zwiedzających bo znajdują się tu sale wystawiennicze Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Przedstawiam zespół spichrzów  - od lewej "Panna", w środku "Miedź", po prawej "Oliwski".

Nazwa przyjęła się od figury panny, którą budynek miał umieszczony na szczycie.

Tu jak sama nazwa wskazuje przechowywana była miedź. Jego dzisiejszy wygląd w niczym nie przypomina oryginału. Po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany jako budynek ryglowy bo tak pasowało do koncepcji architektonicznej w latach PRL... "bo ładnie".

Najstarszy z nich to gotycki spichlerz „Oliwski”, bo zarządzany przez oliwskich Cystersów (nie mylić z Opackim, który jest zupełnie w innym miejscu). Z uwagi na zakonników na początku był określany jako „Klasztorny”.


Tablice ozdobne od strony Motławy (na ścianie frontowej). Widoczne i  możliwe do odczytania pozostają daty 1677 i 1738. Podobne tablice umieszczane były na wszystkich gdańskich spichlerzach ale tylko te dwie zachowały się do dzisiaj.


Spichlerz "Panna".



Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 850. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine 

sobota, 15 czerwca 2024

Gdańsk - zespół spichlerzy Włocławek, Holandia, Bociek, Biały Pies, Korzec.

Patrząc na zachodnie nabrzeże Wyspy Spichrzów widzimy elewację biurowego budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Chmielnej. A przecież to obszar gdzie istniała historyczny zabudowa spichrzowa związana z portem Gdańsk.

Tablica z nazwą obiektu - spichlerz Bociek.

Tablica z nazwą obiektu - spichlerz Holandia.

Tablica z nazwą obiektu - spichlerz Korzec.

Tablica z nazwą obiektu - spichlerz Biały Pies.

Zespół spichlerzy Włocławek, Holandia, Bociek, Biały Pies, Korzec.

Spichlerz Włocławek.

Widok na Most Krowi i zespół budynków magazynowych po drugiej stronie Starej Motławy. Pierwszy z prawej to Korzec.

Figurka ozdobna na elewacji spichlerza Bociek.

Taka wizytówka...

Widok z Mostu Zielonego.


Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 843. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine 

sobota, 8 czerwca 2024

Gdańsk - Pomnik "Tym co nie wrócili z morza"

Navigare necesse est.
Symbolicznych wymiarów tego pomnika jest kilka. To stąd wypływali żeglarze czasem w swój ostatni rejs. Wkomponowana w pionową płytę kotwica została wydobyta po tragedii związanej z zatonięciem promu Jan Heweliusz, która miała miejsce 14 stycznia 1993 roku.

Sama płyta jest pewnego rodzaju ukazaniem jak potężne potrafią być siły morskiej natury a człowiek w zderzeniu z taką materią jest bezsilny. W pobliżu stoi ciekawa zabudowa związana z żeglowaniem: trzy zabytkowe spichlerze "Panna", "Miedź", "Oliwski" czyli siedziba Narodowego Muzeum Morskiego. Przy nabrzeżu stoi zacumowany statek-pomnik "Sołdek".
Obelisk autorstwa prof. Sławoja Ostrowskiego (ASP) odsłonięto w 2007 roku.

Pełna łacińska sentencja głosi: Navigare necesse est - Żeglowanie jest rzeczą konieczną...
...vivere non est necesse - życie nią nie jest (cytat Plutarcha z Żywotów równoległych, Pompejusz, 50).



Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 836. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine 

sobota, 1 czerwca 2024

Gdańsk - "Stara Apteka"

Przy dzisiejszej ulicy Teatralnej, trochę na uboczu, jakby schowany, stoi zabytkowy budynek z 1636 r. nazywany "Starą Apteką". Z medycyną nie miał jednak wiele wspólnego. Gdańszczanie trochę prześmiewczo nazwali tak to miejsce bo wytwarzano tu "pigułki" ale inne czyli... kule armatnie. Była to odlewnia pocisków dla artylerii. Tuż obok był magazyn czyli Wielka Zbrojownia.

Nad wejściem herb miasta trzymany przez dwa lwy a po bokach kule symbolizujące pociski udekorowane w taki sposób aby imitować wybuch.

W  trakcie działań wojennych 1945 roku obiekt został całkowicie zniszczony. Odbudowano go dopiero po 20 latach. Dzisiaj w budynku znajduje się jedna ze scen Teatru Wybrzeże (scena Malarnia).



Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 829. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine