Hyclowa Góra (niem. Galgenberg, Am Galgenberg), wzniesienie pomiędzy ulicami Traugutta i Sobieskiego. W latach 1529-1804 odbywały się tu egzekucje gdańskich skazańców. Nazwa wzniesienia prawdopodobnie wzięła się od górującej na okolicą szubienicy. Widok ten miał działać prewencyjnie dla przybywających do miasta, był przestrogą, że sądy są tu bezwzględne dla przestępców. Według zapisów kronikarskich ostatni wyrok wykonano tu w 1838 roku (przez ścięcie głowy katowskim toporem).
Obecnie wzniesienie zostało poddane restauracji i stworzono punkt widokowy.
Taras.
Widok na Zatokę Gdańską.
Na pierwszym planie wieża ciśnień na terenie Politechniki Gdańskiej.
Widok na dzielnicę Wrzeszcz. Na pierwszym planie kościół Garnizonowy przy ul. Matejki, w oddali nowoczesny wysokościowiec Olivia Business Centre.
Za wieżą kościoła "dolarowiec" przy ul. Partyzantów (Olimp), wieżowiec Adar zbudowany na miejscu D.T. Centrum.
Obok punktu widokowego znajduje się dawny, urnowy cmentarz krematoryjny. Zakład krematoryjny działał w latach 1914 -1945 i był pierwszym tego typu we współczesnej Polsce.
Niestety sam cmentarz jest bardzo zaniedbany.
Po wojnie obiekty zakładu krematoryjnego przekazano gminie ewangelicko-augsburskiej a później, cerkwi prawosławnej. Po przebudowie, do dnia dzisiejszego działa tu Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny pw. św. Mikołaja diecezji białostocko-gdańskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz