niedziela, 26 kwietnia 2020

Gdańsk - Kolegiata Staroszkocka pw. św. Ignacego Loyoli

Budowla wzniesiona przez zakon Jezuitów w zabytkowej części Gdańska - Stare Szkoty. Jest to czwarte oblicze świątyni. Poprzednie trzy zostały zniszczone podczas oblężeń miasta. W 1807 r. armia cesarza Napoleona Bonaparte nacierając na Gdańsk znacząco uszkodziła świątynię, burząc m.in. dwie postawne wieże. Początki kościoła w tym miejscu datowane są na 1615 rok.
W pobliskim Kolegium Jezuickim nauki pobierał przyszły autor hymnu narodowego - Józef Wybicki. Stosowna tablica upamiętnia ten fakt. Świątynia pełni funkcje kościoła parafialnego pw. św. Ignacego Loyoli i kolegiaty. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się siedziba kapituły staroszkockiej oraz rezydencja arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Przed wejściem do świątyni, po prawej stronie ustawiono drewnianą dzwonnicę - rok 1777.   
W podziemiach znajduje się krypta z trumnami braciszków jezuitów ale nie tylko. Na zdjęciach widoczne odsłonięte wejście do podziemi. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam wejść jak do krypty w kościele Polskokatolickim. Bogate wyposażenie kościoła zasługuje na uwagę. Są to w większości zabytki z XVII i XVIII w., m.in. organy z roku 1876 (wnętrze słynie z doskonałej akustyki - G. Löschin), czy obraz w ołtarzu głównym (flamandzki malarz Cornelis Schut Starszy).

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz