piątek, 18 marca 2022

Gdańsk - Aleja Włazów

Na wyspie Ołowianka, tuż obok (nomen omen) zabytkowej przepompowni ścieków powstała w 2021 roku "Aleja Włazów". W swym zamyśle miał być to kolejny deptak miejski z nasadzeniami zieleni, alejkami oraz z tematem przewodnim, którym będą gdańskie zabytki inżynierii sanitarnej czyli pokrywy studni kanalizacyjnych. Te zabytkowe z naszego miasta ale nie tylko. Także z miast zaprzyjaźnionych: z Polski i te zagraniczne. Przy okazji północny cypel wyspy zyskał nowy wygląd.
Budynek przepompowni. Kanalizacja w mieście działąłą dzięki projektowi i staraniom Eduarda Friedricha Wiebego (1804-1892) oraz realizacji przez firmę J. und Alexander Aird (1869-71)




Zdrój uliczny.


Von Danzig.


Widok na Most Wapienniczy i Muzeum II Wojny Światowej.

Widok na kładkę na Ołowiankę.

Przestrzeń spacerową tworzą trzy tematyczne alejki – włazów historycznych, współczesnych polskich i zagranicznych.

Włazy polskie...

Brema.

Lublin.


Maszty flagowe postawione w 2018 roku na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ławeczka nostalgiczna...gdyby nie ten zapaszek dobiegający z przepompowni i straszydło w postaci ruin zakładów mięsnych byłoby tu całkiem romantycznie.

Cypel Ołowianka. Po lewej kanał Na Stępce. Jego przekop wykonano w 1576 roku tworząc w ten sposób wyspę Ołowianka. Inna nazwa kanału to "Ciesielski" z racji prac wykonywanych na rzecz branży stoczniowej. Na wyspę prowadzą dwa mosty – kolejowy i zabytkowy "Kamieniarski".

Sytuację zapachowo-ruinową ratuje pobliska marina i piękne jednostki tu cumujące.

Motława, widok w kierunku na Polski Hak. Po lewej silos słodowni Malteurop, po prawej suwnica stoczni Montex Shipyard.

Amber Sky - koło widokowe.

Brabank - budynki powstały na terenach postoczniowych (później przemysłowych, np. Elmor). Historycznie tu naprawiano kadłuby statków czyli specjalizowano się w tzw. bragowaniu (bragen = uszczelnianie poszycia statku). Okręty przeznaczone do remontu wyciągano z wody, kładziono na burtę i poddawano  bragowaniu kadłubu.

Tablica pamiątkowa na jednym z budynków: "W tym miejscu od okresu średniowiecza aż do II połowy XIX wieku funkcjonowały warsztaty szkutnicze, a później prosperowała tu słynna stocznia Klawitterów..."


Kładka, pozostałości murów zamku krzyżackiego, Kubicki, katamaran Rubin (Żegluga Gdańska), Baszta Łabędź.


Jeden z budynków dawnej elektrowni Siemens & Halske z Berlina.

Budynki z czerwonej cegły powstały tu pod koniec XIX wieku dla pracowników pobliskiej elektrowni. Podobno są jeszcze gdzieś na murach napisy „мин нет”...poszukam...

...faktycznie, coś jest.

Symbolicznie, właz z Charkowa. Dziś miasto zniszczone bombami i rakietami.

PS. Ukraina broni Ojczyzny...dziś 23 dzień wojny.
#StopWar
#FreeUkraine
#StopPutin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz