wtorek, 15 listopada 2022

Rozewie - latarnia morska ma 200 lat

Przyczynkiem do tego wpisu jest dzisiejsza, okrągła, 200. rocznica uruchomienia światła latarni. Dokładnie 15 listopada 1822 roku rozpoczęła działalność latarnia "Rozewie I" pomiędzy Jastrzębią Górą i Chłapowem.

W Rozewiu istnieją dwie latarnie morskie: "stara" i "nowa" choć określenia te mogą wprowadzić w zakłopotanie i mocno zamieszać. Najwłaściwiej należało by się posługiwać nazwami "Rozewie I" (to ta "stara") i "Rozewie II (czyli tzw. "nowa"). Wszystko przez to, że ta "nowa" jest nieczynna a "stara" wygląda jak nowa...
Po dwóch poważnych przebudowach (1910 i 1978) konstrukcja obecnie jest wysoka na 32,7 m, a zasięg światła lampy ostrzega żeglarzy na dystansie 48,2 km.

Latarnia ma swojego patrona, którym jest Stefan Żeromski.

Administratorem obiektu, który można zwiedzać jest Urząd Morski w Gdyni. Jest to filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Muzeum Latarnictwa, które odwiedziłem w styczniu 2022 roku. Lokalizacja: ul. Leona Wzorka 1.

Schody wewnątrz obiektu pomiędzy kolejnymi poziomami.

Każde z pięter pełni funkcję sali wystawowej dla różnych eksponatów.

Stary reflektor z tarczową soczewką Fresnela.

Reflektor działający do listopada 2019 roku (układ lamp).

Zabytkowa aparatura sterująca.

Projekt Bliza. Może ktoś będzie zainteresowany...

Budynek z salą wystawienniczą. Widok na południe. 

Widok na półwysep Helski.

Budynek maszynowni (z kominem). W środku działała maszyna parowa (lokomobila).

Latania "Rozewie II". Widok na zachód.

Nowa lampa obrotowa z lampami LED (od grudnia 2019).

Prapoczątki latarnictwa? Światło podnoszone na żurawiu.

Maszynownia.

Obelisk pamiątkowy objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie (10.02.1920). Na drugim planie budynek "starej" latarni.

Latarnia "Rozewie II" ("stara" nieczynna). Pracowała w latach 1875–1910. Wysokość wieży 23,8 m.

Jaki sens w istnieniu i funkcjonowaniu w tym samym okresie dwóch latarni? Wymusiła to sytuacja. Żeglarze płynący po zmierzchu od strony zachodniej mylili się co to swojej aktualnej pozycji i omyłkowo brali światło latarni Rozewie I za punkt na Helu. Widoczne dwa światła były dla nich ważną informacją i przestrogą przez mieliznami znajdującymi się pomiędzy Chałupami i Jastarnią.

Syrenownia. W czasie mgły uruchamiane były tu sprężarki, które poprzez system rur doprowadzały powietrze do nautofonów na klifie. W ten sposób rozbrzmiewał dla żeglarzy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy (buczek mgłowy).

Nautofon na klifie.

Tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Kasprowiczowi, patronowi latarni "Rozewie II".

PS. Ukraina broni Ojczyzny. Wtorek, 265 dzień wojny.

Aktualizacja, godz. 19:10.
Rosja wystrzeliła około 100 rakiet atakując cele cywilne na terenie całej Ukrainy. Jest to największa taka akcja od początku wojny. Pociski spadły m.in. w obwodach: kijowskim, chmielnickim, rówieńskim, wołyńskim, lwowskim, żytomierskim, winnickim, dniepropietrowskim, połtawskim i charkowskim.

Prawdopodobnie dwie rakiety spadły na terytorium Polski (miejscowość Przewodów w woj. lubelskim, powiat hrubieszowski, 7 km od granicy z Ukrainą). Pewne jest to, że zginęły dwie osoby.

Z pierwszych doniesień agencji AP (Associated Press) wynikało, że są to rakiety rosyjskie. Później podano informację, że są to rakiety produkcji rosyjskiej.

Najnowsze doniesienia wskazują, że na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku nadlatującej, rosyjskiej rakiety. Wołodymyr Zełenski dementuje te informacje.

#StopWar
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#FreeUkraine

Żuraw M3 przy nabrzeżu Wydziału Montażu Silników S-5 Zakładu Budowy Silników Stoczni Gdańskiej im. Lenina (obecnie teren Stoczni Cesarskiej). Rok produkcji 1962.

Flaga Ukrainy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz