niedziela, 25 czerwca 2023

Dorota z Mątowów - Tryptyk

1. Dorota z Mątowów lub Dorota z Mątów, (córka Holendra Wilhelma Schwartza), urodzona 25 stycznia 1347 r. w Mątowach Wielkich (niem. Groß-Montau, Prusy, Żuławy Malborskie). Wdowa, tercjarka franciszkańska, rekluza (pustelniczka), stygmatyczka, błogosławiona Kościoła Katolickiego (w Niemczech uznawana za świętą).
Sanktuarium bł. Doroty z Mątów.


Wieża gotyckiego kościoła z drewnianym hełmem. Dwunawowa świątynia, zbudowana z czerwonej cegły w 1340 roku.




Parafia p.w.św. Apostołów Piotra i Pawła oraz widoczny na pierwszym planie cmentarz parafialny.

2. Dorota w wieku szesnastu lat (w 1363 roku) wychodzi za mąż. Nie z miłości lecz z nakazu, posłuszna woli brata i matki. Poślubiła starszego od siebie o prawie dwadzieścia lat majętnego gdańskiego płatnerza i kupca Adalberta (Wojciecha), który miał w tu swoją kamienicę.


Tablica pamiątkowa przy ul. Długiej.

Z racji swojego powołania była częstym gościem Bazyliki Mariackiej. To tu modliła się o opamiętanie dla męża-kata. W uznaniu jej pobożności w jednej z naw umieszczono wizerunek św. Doroty autorstwa Krzysztofa Izdebskiego-Cruz. Podobno wyróżniała się niepospolitą urodą...

3. Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie. To tutaj Dorota spędziła ostatni rok swojego życia, w całkowitym odosobnieniu, na poście i modlitwie, zamurowana w małej celi przy prezbiterium (na własne życzenie).

Tablica pamiątkowa wewnątrz kwidzyńskiej katedry.

Zmarła 25 czerwca 1394 roku w Kwidzynie (niem. Marienwerder). Jest uznawana za patronkę hutników-odlewników, kobiet, matek, trudnych małżeństw (żyła w związku gdzie mąż dopuszczał się przemocy psychicznej, fizycznej i materialnej).
Małe okienko w celi Doroty.


Ukraina broni Ojczyzny. Niedziela, 487. dzień wojny.
#StopWar
#FreeUkraine
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz