Wieś z wielkim historycznym bagażem i kilkoma ciekawostkami. Te ziemie podejmowały magnatów, szlachciców, królów a nawet cara.
Most przy drodze wojewódzkiej nr 226.
Przez wieś przepływa rzeka Motława. Widoczne po obu stronach wały skutecznie dziś zabezpieczają wieś przed zalaniem. W 1945 roku wycofujące się wojska hitlerowskie zniszczyły wszystkie wały i urządzenia utrzymujące wodę "w ryzach". Tereny te zostały ponownie zatopione. Wielowiekowe działania człowieka pozwalające na rolniczą działalność na terenie depresji żuławskiej zaprzepaszczone.
Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański zaprasza na zwiedzanie małej ekspozycji w skansenie maszyn rolniczych.
Duma i chluba tutejszej ekspozycji - snopowiązałka McCormick z 1903 roku. Wszystko super gdyby nie ten słynny sznurek...a raczej jego ciągły brak na rynku w czasach słusznie minionych.
Po naszemu Jan Jerzy Adam Forster, urodzonego w Mokrym Dworze w 1754 roku. Jego ojciec też był ciekawą personą. Johann Reinhold Forster urodził się w 1729 roku w Tczewie. Pracował jako duchowny kalwiński i badacz historii naturalnej.
"Brama do Raju" bo takim mianem nazwano ten obiekt. Jest to zabytkowa drewniana brama cmentarna z dzwonnicą, zbudowana w 1792 roku przez Jakuba Jentzena. Stoi na terenie dawnego cmentarza mennonickiego (obecnie katolicki).
Płyta poświęcona jest Hansowi From, zmarłemu w 1679 roku.
Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 990. dzień wojny.
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą
#Solidarni z Ukrainą
#StopWar
#FreeUkraine
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz