sobota, 18 grudnia 2021

Gdańsk - Kapitan Maślany i jego Targ

Kim był Kapitan Maślany? Gdzie i czym dowodził?
Była to specjalna funcja urzędnicza, czyli osoba powoływana przez Radę Miejską aby zarządzać Targiem Maślanym przy ul. Lastadia (kaszb. Masłowi Tôrg, niem. Bottermarcht). Inna nazwna tego miejsca to Targ Garnkowy (Topfmarkt) od używanych tu kamiennych naczyń na masło. Powstał w 1650 roku jako miejsce hurtowego handlu masłem. Bliskość Motławy ułatwiała transport i handel.
Widok na dawny gmach Naddyrekcji Poczty Królewskiej. W okresie międzywojennym funkcjonowała tu gdańska rozgłośnia radiowa. Za moich czasów była tu bursa dla uczniów pobliskiej szkoły (Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego). Obecnie mieści się tu siedziba Gdańskiego Urzędu Pracy.

W 1875 roku na skwerze/zieleńcu przed budynkiem wybudowano fontannę upamiętniającą uruchomienie wodociągów miejskich. Od 1897 roku miejsce to oficjalnie nazywano placem (i fontanną) Leopolda von Wintera na pamiątkę nadburmistrza Gdańska (niem. Winterplatz). Leopold von Winter to Honorowy Obywatel Miasta Gdańska (1890). Za jego rządów w Gdańsku wybudowano system wodociągowo-kanalizacyjny, uruchomiono pierwszą linię tramwajów konnych, utworzono kąpielisko miejskie na Westerplatte, wybrukowano większość ulic i chodników. Za jego wstawiennictwem wybudowano linię kolejową, która połączyła Gdańsk i tereny centralnej Polski.
Widok na dawne Gdańskie Gimnazjum Miejskie, później byłą tu szkoła średnia, zespół szkół, a obecnie siedziba Urzędu Miejskiego (Wydział Geodezji). Budynek jako pierwszy zaprojektował Karol Samuel Held, poprawki do projektu wprowadzał Karl Friedrich Schinkel. Obiekt uroczyście oddano do użytku w 67 urodziny króla Prus Fryderyka Wilhelma II (3 sierpnia 1837 roku). Nad wejściem umieszczono tablicę z napisem po łacinie: "Artium Liberalium Studiis Sacrum" tzn. Przybytek Studiom Nauk Wyzwolonych.

Widok od strony ul. Podwale Przedmiejskie. Po lewej stronie "doklejony" do ściany był budynek mieszkalny. W trakcie rewitalizacji budynku szkoły dokonano jego rozbiórki. Dzięki temu odkryto piękną ceglaną elewację ściany.

Lastadia to nazwa ulicy, która pochodzi z języka flamandzkiego. Oznacza ona miejsce wyładunku towarów (przystań portową). Pierwsze wzmianki o tej ulicy pochodzą z 1364 roku. Oprócz przystani działały tu także gdańskie rzeczne stocznie.
Ciekawe czy fontanna Wintera zostanie kiedyś odbudowana...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz