sobota, 9 kwietnia 2022

Warszawa - Cerkiew św. Marii Magdaleny (dz. Praga)

Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny – cerkiew prawosławna przy Dworcu Wileńskim (kiedyś Petersburskim). Wybudowana w latach 1867-1869 na potrzeby kultu dla coraz większej społeczności rosyjskiej osiedlającej się w Warszawie. W obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą świątynia stała się bożnicą dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy.

Wyznanie prawosławne, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Diecezja warszawsko-bielska, Katedra metropolitalna od 1921 roku.

Główny ikonostas. Widoczne ikony: św. Mitrofana, św. Serafina z Sarowa, św. Mikołaja, Poczajowska Ikona Matki Bożej. Przed ikonostasem kioty z ikonami Chrystusa i Częstochowską Ikoną Matki Bożej. Ta ostatnia ikona została wstawiona w 1926 roku na pamiątke i w podziękowaniu za uratowanie świątyni przed rozbióką (ta oraz jeszcze jedna jako jedyne dwie warszawskie cerkwie uniknęły tego losu, pozostałe rozebrano w dwudziestoleciu międzywojennym).

Ołtarz boczny.

Główny bęben cerkwi (podniebienie kopuły głównej).

Wejście od strony al. Solidarności. Naprzeciwko tego wejścia powstało w latach 1905-07 Carskie Gimnazjum Rządowe. Dziś mieści się w tych murach Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV.

Pomysłodawcami wybudowania cerkwi na Pradze byli m.in. książę Władimir Czerkaskij oraz gen. Rożnow. Powstanie kolejnej cerkwi miało być niepodważalnym świadectwem przynależności miasta/byłej stolicy RP do Imperium Rosyjskiego.

Wnętrze zachowało swój pierwotny wystrój wraz z pozłacanymi ołtarzami i licznymi ikonami.
Obecnie sobór jest świątynią dwóch parafii – św. Marii Magdaleny oraz wojskowej św. Mikołaja.

Boczny (po lewej stronie cerkwi) ikonostas i ołtarz św. Hioba Poczajowskiego. Przed tym ołtarzem odbywają się naborzeństwa parafii wojskowej.

Przed filarem, ikona św. Sergiusza z Radoneża, dalej (bardziej z boku filaru) ikona Chrystusa z dziećmi. Po prawej znajduje się kiota z Częstochowską Ikoną Matki Bożej.

Katedrę Metropolitalną można zwiedzać - polecam. Szczegóły na stronie internetowej - LINK

PS. Ukraina broni Ojczyzny - dziś sobota, 45 dzień wojny.
Masakra w Buczy.
Gwałty i tortury w Irpieniu.
Egzekucje i zbiorowe mogiły w Motyżyn.
Zbombardowany dworzec kolejowy w Kramatorsku.
Czernihów, Borodzianka...
#StopWar
#FreeUkraine
#StopPutin
"Nie" dla rosyjskich zbrodni wojennych, protest - Gdańsk, ul. Długi Targ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz