sobota, 16 września 2023

Olsztyn - spacer z Kopernikiem w tle

Olsztyn (niem. Allenstein) - piękna stolica województwa warmińsko-mazurskiego.
Brama wjazdowa  na zamek kapituły warmińskiej gdzie znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Przy zamku znajduje się plenerowy amfiteatr im. Czesława Niemena. Obiekt znany m.in. z festiwalu Olszyńskie Noce Bluesowe.

Na zamku kilka lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik (w latach 1516-1519 oraz 1520-1521).

W wolnych chwilach poświęcał się swojej największej pasji - astronomii. Obserwował ruch obiektów i stworzył niepowtarzalną mapę. Narysował na ścianie krużganka słynną tablicę astronomiczną, która umożliwiała wskazywanie równonocy jesiennej oraz wiosennej.

Pomnik Mikołaja Kopernika, kanonika kapituły warmińskiej, administratora dóbr kapituły w Olsztynie i okolicznych miejscowościach, wsiach, siołach. Jak widać cieszy się popularnością i służy mieszkańcom... W 500.rocznicę jego urodzin otwarte zostało w Olsztynie planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Elewacja jednego z budynków z wizerunkami sławnych mieszczan.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła - kościół zbudowany w II poł. XIV wieku.

Pamiątkowy tor tramwajowy pod Wysoką Bramą. Od 1907 r. przebiegała tędy linia tramwajowa.

Wysoka Brama (dawn. Brama Górna) wybudowana w XIVwieku (niem. Obertor, Hochtor). Baszta od 1788 r. była zbrojownią szwadronu dragonów, od 1858 więzieniem, od 1898 mieścił się tu komisariat policji.

W tym domu urodził się Erich Mendelsohn (nie mylić z Mendelsshonem od marszu). Architekt zaprojektował wiele ciekawych konstrukcji wybudowanych w Polsce i na świecie.

Dziedziniec, po którym przechadzał się Kopernik, siadał na brzegu studni...


Ukraina broni Ojczyzny. Sobota, 570. dzień wojny.
#StopWar
#FreeUkraine
#StopPutin
#Solidarni z Ukrainą  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz